Lillhernes ja teised

Lillhernehooaeg on alanud ja nüüd hakkab neist siia iga kord pilte ilmuma, kuni ma neist tüdinen. Kõik lillhernekasvatajad tüdivad (ma tean!), sest nad õitsevad kaua. Aga praegu on nii nagu kunagi kammerkooriga Lõuna-Saksamaale sõites – kui bussiaknast esimest korda Alpe nägime, olid kõik oma fotokatega akendest ja katuseluukidest väljas, et mägesid pildile saada. Hiljem vaadati neid pilte hämminguga – mida ma õigupoolest pildistasingi? Sama on lillehernestega – esimesed õied on kõige armsamad, kuigi ma tean, et varsti on neid palju rohkem ja fotodki tulevad paremad.

Lillhernes (Lathyrus odoratus) 'Beaujolais' esimesed õied 3.07.2020

Lillhernes (Lathyrus odoratus) ‘Beaujolais’ esimesed õied 3.07.2020

Lillhernes (Lathyrus odoratus), kas 'Matucana' 3.07.2020

Lillhernes (Lathyrus odoratus), kas ‘Matucana’? 3.07.2020

Lillhernes (Lathyrus odoratus) 'Swan Lake' 3.07.2020

Lillhernes (Lathyrus odoratus) ‘Swan Lake’ 3.07.2020

Et midagi hakkab kujunema, nägin ma juba nädal tagasi. Esimesed õied olid lahti reedel, 3. juulil ja kuna linnaminekuga läks kiireks, jäid need lõikamata. Eile tegin hommikust ringkäiku, liikusin tegelikult maja taha hoopis karvaseid päevakübaraid takseerima ja kogemata jäi pilk lillhernestele pidama ja – vau! Et nii palju õisi avanenud oli, ei oodanud. Paar uut sorti olid ka lahti – ilus, ilus!

Lillhernes (Lathyrus odoratus) 'Hi Scent' 6.07.2020

Lillhernes (Lathyrus odoratus) ‘Hi Scent’ 6.07.2020

Lillhernes (Lathyrus odoratus) 'Old Spice America' 6.07.2020

Lillhernes (Lathyrus odoratus) ‘Old Spice America’ 6.07.2020

30 (+ 2 imeväikest) lillhernetaime istutasin maha 10. mail ja mõni ehk mäletab, et mingil ajal nokkisid linnud kõik taimed katki. Ise olin süüdi – toestasin neid grilltikkudega ja lindude tähelepanu köitsid ilmselt hoopis sinna külge seotud nöörijupid, mis tuule käes tilbendasid. Igatahes pintseerisid need tiivulised aednikud mu taimed põhjalikult ära, aga kõik jäid ellu ja mingil hetkel said hoo sisse. Praegu on taimed sarapuukeppide vahel kenasti sirged ja ega nad eelmisel aastal samal ajal eriti kõrgemad ei olnud. Pilt on igatahes paljulubav ja mis põhiline – õied on ilusa pika varrega.

Lillhernes (Lathyrus odoratus) 'Hi scent' vaasis 6.07.2020

Lillhernes (Lathyrus odoratus) ‘Hi scent’ vaasis 6.07.2020

Lillhernes (Lathyrus odoratus) 'Old Spice America' (2) 6.07.2020

Lillhernes (Lathyrus odoratus) ‘Old Spice America’ (2) 6.07.2020

Sordinimedega on sel aastal asi parem – hetkel ei ole anomaaliad täheldanud, ainus kahtlane sordinimi on ‘Royal Family’ – selle nimega pakist võib saada mida iganes, sest selle nimega sorti lihtsalt ei ole olemas (vähemalt mina ei leidnud). Minul näevad sellest pakist võrsunud lillherned kahtlaselt ‘Matucana’ moodi välja, aga selle vastu pole mul midagi. Hetkel pole end veel näidanud vaid roosa ‘Evelyn’, aga tema tärkaski viletsalt ja teda sai istutatud vaid neli taime.

Ja siis need teised. Nädala tagune laussadu oli nii mõnegi taime maadligi painutanud, aga rõõmustavat on sellele vaatamata omajagu. Iga jumala kord käin ja imetlen oma ‘Annabelle’i, kelle sain eelmisel aastal ja teda sel aastal õitsemas näha ei lootnudki. Ju talle see koht meeldib, igatahes on õisikud juba täiesti valged ja õisiku nägu. Tema kõrval on jaapani enelas ‘Little Princess’, kes pole sel aastal sugugi little, lausa big ja õisi täis.

Puishortensia 'Annabelle' ja Jaapani enelas (Spiraea japonica) 'Little Princess' 6.07.2020

Puishortensia ‘Annabelle’ ja Jaapani enelas (Spiraea japonica) ‘Little Princess’ 6.07.2020

Jaapani enelas (Spiraea japonica) 'Little Princess' 6.07.2020 (2)

Jaapani enelas (Spiraea japonica) ‘Little Princess’ 6.07.2020 (2)

Jaapani enelas (Spiraea japonica) 'Little Princess' 6.07.2020

Jaapani enelas (Spiraea japonica) ‘Little Princess’ 6.07.2020

Tähtputked ja dalmaatsia kurereha paitavad silma, kui neist mööda käin. Nad on mul veel väiksekesed, aga erilise tähelepanu all, sest esiteks on nad uued ja teiseks jagasin ma nad istutades kaheks ja isegi kolmeks, et tulevikus ikka rohkem põõsaid oleks. Karvased päevakübarad avanevad vähehaaval – iga õis on ise näoga ja mõtisklen endamisi, et ehk peaks need esimesed õied ära lõikama, et uusi ja ilusamaid juurde tekiks? No seni mul veel kannatust jätkub. Uus tulija on ka daalia ja kahel põõsal olen nüüd esimesed valged õied ära näinud.

Suur tähtputk (Astrantia major) 'Snow Star' 6.07.2020

Suur tähtputk (Astrantia major) ‘Snow Star’ 6.07.2020

Suur tähtputk (Astrantia major) 'Ruby Wedding' 6.07.2020

Suur tähtputk (Astrantia major) ‘Ruby Wedding’ 6.07.2020

Dalmaatsia kurereha (Geranium dalmaticum) 6.07.2020

Dalmaatsia kurereha (Geranium dalmaticum) 6.07.2020

Karvane päevaküar (Rudbeckia hirta) 'Goldilocks' 6.07.2020

Karvane päevaküar (Rudbeckia hirta) ‘Goldilocks’ 6.07.2020

Vihma on nüüd ikka päris korralikult tulnud ja muld on mõnusalt märg ja vingerdavaid vihmausse täis. Tulpide ülesvõtmine on pisut problemaatiline, kuigi sellega peaks juba tegelema. Istutamisega olen peaaegu ühel pool, aga mingid potid jäävad iga kord jugapuu alla paremate päevade ja sobiva kasvukoha ootele. Mõnel vihmavabal päeval olen haljasmassiga tegelenud – kitkun alla aias naati ja püüan maja taga kõrget heina ohjeldada. Vahepeal olen pildistanud aias kasvavaid ümbrohtusid ja niidutaimi ja neid määranud – enda harimist ei tohi ju puhkuse ajal unarusse jätta 🙂

Täna rohkem ei kirjuta, kuigi võiks pikalt jutustada taimedest, kes sel aastal ei edene või huvitavatest isenditest, kelle olen oma aiast avastanud või ka näiteks pühapäevasest aiareisist Hiiumaale, mis oli äärmiselt inspireeriv! Hetkel tahtsin peaasjalikult jagada rõõmu oma esimestest lillhernestest. Kahju ainult, et sõnadega ei saa kirjeldada nende lõhna, sest see on jumalik!

Lillhernes (Lathyrus odoratus) - esimene kimp 6.07.2020

Lillhernes (Lathyrus odoratus) – esimene kimp 6.07.2020

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: