Aiahooaeg alanud!

Esimene maaleminek on mul alati miskipärast raske. Pean ennast hakkama varakult moraalselt ette valmistama ja vaimu kõikvõimalikeks koledusteks valmis panema. Neli kuud pausi on pikk aeg ja selle jooksul võib kõike juhtuda, eriti möödunud lumerikast talve silmas pidades. Läinud pühapäeval võtsin ennast kokku, õnneks tuli M kaasa ja läks sõiduks.

Harilik sinilill (Hepatica nobilis)

Harilik sinilill (Hepatica nobilis)

Ilm oli ilus, sooja üle 10 kraadi ja võsaservad sinetasid esimestest sinililledest. Juba külateelt nägin vana kuivanud kuuske aia taga kõrgumas – vähemalt ei pea hakkama saagima. Maja katus oli samas seisus nagu novembri lõpupäevadel ja ei olnud sisse vajunud. Välisukse kohal olev katus oli alla tulnud, aga see oli kipakas juba eelmisel aastal. Nagu alati, olin valmis hullemaks ja üldpilt oli üle ootuste kena. 

Edasi järgnes peenarde inspekteerimine. Metskitsed olid tulpe närinud, aga mitte palju. Panin oktoobris päris palju sibulaid mulda, aga et neid nii palju sai, oli üllatav. Kas neist kõigist ka õisi tuleb, on iseasi. Krookused olid alustanud – ilus! Neid on mul vähe, aga varakevadist rõõmu pakuvad needki. Vähemalt jõudsin maale õigel ajal, mitte siis, kui nad on ära õitsenud, nagu eelmisel aastal. Lumikellukesed on aeda mööda laiali ja ka kaks märtsikellukest leidsin. Neid pole kunagi rohkem olnud – jumal teab, millal nad aeda sattusid ja mu meelest jalutavad ka nemad ringi. 

Kollane krookus (Crocus chrysanthus) 'Fuscotinctus' ja valge (Crocus vernus) 'Jeanne d’Arc'

Kollane krookus (Crocus chrysanthus) ‘Fuscotinctus’ ja valge (Crocus vernus) ‘Jeanne d’Arc’

Krookus (Crocus vernus) 'Flower Record'

Krookus (Crocus vernus) ‘Flower Record’

Harilik lumikelluke (Galanthus nivalis) vahtra all

Harilik lumikelluke (Galanthus nivalis) vahtra all

Lumeroos säras arooniaheki ees ja õied hakkavad juba roosaks tõmbuma, järelikult hakkab lõpetama. Ilus, ilus! Teine lumeroos sel aastal miskipärast ei õitsenudki. 

Must lumeroos (Helleborus niger)

Must lumeroos (Helleborus niger)

Tol esimesel päeval olime maal paar tundi ja kõiki taimi üle vaadata ei jõudnudki. Kuna abiline oli kaasas, siis ei sobinud niisama aeda mööda jõlkuda. Olime asjalikud – mina lõikasin püsikuid ja M paigaldas vihmaveerenni ja riisus maja ees samblast muru ja all aias sügisesi lehti. 

Kuna esimene aiatööpäev läks nii hästi, siis läksin kohe järgmisel päeval ka lõunast maale. Ilm oli supersoe – 16 kraadi ja kuigi tuul oli tuntav, oli soe ikka. Linnud esitasid enneolematut repertuaari ja minu arvates lendas aias ringi selliseid liike, keda pole varem märganudki. No ma võin ka eksida ja fotokaga neid passida polnud mahti.  Lõikasin jälle püsikuid ja kraapisin peenardelt samblakihti. Seekord võtsin rohkem aega igat sorti tähelepanekuteks ja püüdsin meenutada, kes kuhu möödunud aastal istutatud sai. Budleiad on elus, ka tokkroosid on talve üle elanud, aga ilmselt ainult need, kes eelmisel aastal ei õitsenud. Esmakordselt on süstemaatiliselt pügatud kõik salveipõõsad – pole varem täheldanud, et metskitsed neid söövad. Midagi oli veel näritud, aga hetkel ei tule meelde. Minu loodusaias käib loomulik kadu asja juurde.

Kevad on nüüd tuurid üles saanud ja kõik ilmasaidid lubavad lahkelt sooja ilma. Kui ma nüüd igal nädalal paar korda maale saan, on lootust, et ma saan õigel ajal aia enam-vähem korda ja jõuan isegi paar riba maad juurde teha, sest ma olen ju lubanud sel aastal ka juurikaid kasvatada. Ehk mahuvad ka kõik aknalaual tärkavad taimed aeda ära? 🙂 Lillherned said mulda laupäeval ja täna on juba pooled tärganud. Mingi osa taimi on pikeeritud ja ei jõua ära oodata, millal saab nad maha istutada. Sõbrad vihmaussid vingerdavad juba soojas mullas. Elagu kevad! Ei jõua aiandusteraapia tervendavat mõju kohe ära kiita.

Paiseleht (Tussilago farfara) külatee ääres

Paiseleht (Tussilago farfara) külatee ääres

Harilik sinilill (Hepatica nobilis) naabrinaise aia taga

Harilik sinilill (Hepatica nobilis) naabrinaise aia taga 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: