Aknalauaaedniku kevad

Eriti tujukas aprill sai läbi, jahedavõitu kevad jätkub. Kõik kurdavad (mina ka), aga tegelikult ajalugu kordub, sest eelmistelgi aastatel olen aiamärkmetesse kirjutanud, et aprillil lõpus on külmaperiood ja eks laia lörtsi on maikuuski sadanud. Aknalauad on taimedele ammu kitsaks jäänud ja külmad ilmad tekitavad lisapeavalu, sest juba pikemat aega ei ole ma oma lahtisele rõdule taimi karastama saanud viia. Pean endale suure loosungi tegema, et märtsi alguses ei tohi lasta end päikesel petta ja suvelilli liiga vara külvata. Nagu ma seda ei teaks, aga ikka lähen lolliks 🙂

Mets-kassinaeris 'Zebrina'

Mets-kassinaeris (Malva sylvestris) ‘Zebrina’ 29.04.2022 (külvasin 27.03 12 tk, kohvitopsidesse istutasin 11.04 9 tk). Täiesti piisav kogus olemas!

Argentiina raudürt (Verbena bonariensis) 29.04.2022 (külv 5.03, pikeerisin 2.04). Peaagu kõik taimed pintseeritud (varem seda nii massiliselt ei teinud)

Argentiina raudürt (Verbena bonariensis) 29.04.2022 (külv 5.03, pikeerisin 2.04). Peaaegu kõik taimed pintseeritud (varem seda nii massiliselt ei teinud). 

Midagi hullu tegelikult lahti pole. Pisut muret teevad ainult lilltubakad, kes kipuvad liiga suureks kasvama. Kõik muu on kontrolli all. Vahepeal läksin liiga uljaks – vaatasin kraadiklaasi ja tassisin taimed rõdule, aga tuulekülmaga ei arvestanud. Lilltubaka lehed muutusid pisut pehmeks, aga toas toibusid ja nägid jälle normaalsed välja. Tuul on pisut räsinud ka argentiina raudürte, aga nemad on vaprad ja vastupidavad. Lillherned on ainsad, kes on alates 20. aprillist iga ilmaga rõdu aknalaual seisnud. Arvasin küll, et selle külmaga nad ei arene, aga isegi paar uut taime on nina mullast välja pistnud. Viimati, kui neid käisin üle lugemas, oli idanevusprotsent 73. Pole nii kõrge kui eelmisel aastal, aga asi seegi.

Lillhernes (Lathyrus odoratus) - 9 sorti toasooja vette likku pandud 9.04.2022

Lillhernes (Lathyrus odoratus) – 9 sorti toasooja vette likku pandud 9.04.2022. Eelmisel aastal jäi nende hooaeg lühikeseks, ehk läheb sel aastal paremini

Lillhernes (Lathyrus odoratus) rõdul 27.04.2022

Lillhernes (Lathyrus odoratus) rõdul 27.04.2022. (külv 10.04 kolmekaupa otse kohvitopsidesse). 55 seemnest tärganud 40.

Metstubakas (Nicotiana sylvestris) 24.04.2022 (külv 5.03, pikeerisin 6.04)

Metstubakas (Nicotiana sylvestris) 24.04.2022 (külv 5.03, pikeerisin 6.04). Teda pole varem kasvatanud. Täna on taimed suuremad, aga ta ei voha mõõdutundetult nagu lilltubakas

Külvanud olen uusi ja vanu taimi muidugi omajagu. Eks ma endamisi juurdlen, miks ma seda ikka ja jälle teen ja ühe UUE hea põhjuse leidsin mingist Gardeners World’i saatest mõned nädalad tagasi. Uudishimu – vaat see sunnib ka mind uusi seemnepakke ostma ja seemneid külvama. Tahaks ju teada, kas seeme hakkab idanema ja kuidas taimed tärkavad, kui kiiresti nad kasvavad ja lõpuks – milline taim sealt tuleb, kas ta minu aias hakkama saab ja kuidas ta kunagi päriselt välja näeb.

Muskaatsalvei (Salvia sclarea) tärkamine 16.04.2022

Muskaatsalvei (Salvia sclarea) tärkamine 16.04.2022 (külvasin 27.03 12 seemet, pikeerisin 24.04 6 taime). Pole varem kasvatanud – vaatame, kas saab hakkama. Peaks talveks katma.

Oivaline kuningakepp (Oenothera speciosa) 'Silky Orchid' 29.04.2022 (külv 5.03. pikeerisin 3.04). Tema hakkas kohe kõrgusesse viskama, tänaseks teda pintseerinud, et rohkem põõsaks muutuks

Oivaline kuningakepp (Oenothera speciosa) ‘Silky Orchid’ 29.04.2022 (külv 5.03. pikeerisin 3.04). Tema oli algusest peale imelik – hakkas kohe kõrgusesse viskama. Tänaseks olen teda pintseerinud, et rohkem põõsaks muutuks

Tume purpurvanik (Rhodochiton atrosanguineus) 'Purple Bell Vine'

Tume purpurvanik (Rhodochiton atrosanguineum) ‘Purple Bell Vine’ (külv 5.03, istutasin kohvitopsidesse 11.04). Idanevus 100% – 6st seemnest tärkas 6! Mingi värk on mul nende ronitaimedega … katsetan igal aastal mõne uuega, aga seni erilise eduta.

Miks blogipostitused endiselt vaevaliselt sünnivad – sellele on ka hea põhjus olemas. Kui on valida, kas kirjutada siia või taimi külvata, pikeerida või kasta, siis kaldun nende viimaste tegevuste kasuks. Lisaks kõigele olen paar korda ka maal käinud ja koju jõudes sorteerin ja töötlen arvutis uusi pilte ja rampväsinuna ei jaksa enam blogi peale mõeldagi. Teine hea põhjus on veel – kohati toimuvad arengud külvianumates nii kiiresti, et varem tehtud fotod enam jutu illustreerimiseks ei kõlba. Kogu aeg aga ka oma taimi jäädvustada ei jõua. Praegugi avastasin, et paarist huvitavast taimest pilte polegi!

Tänased lood korteritingimustes võrsuvatest taimedest said sellised. Kõigist korraga kirjutada ei jõua – olen külvanud igasuguseid kuulsaid ja kummalisi. Pikeerimist ootavad näiteks aedastrid (need, kes tärkasid – haha), orgi-ammid ja isegi üks hiina siidpööris.

Lõpetuseks paar kuvatõmmist karukaamerast. Karu saab seal viimasel ajal päris tihti näha ja vahel eksivad ka mõned teised metsaasukad sinna ära. Hommikuti peab nüüd pool tundi varem tõusma, et jõuaks taimi kasta ja kohvitassi kõrvale öised metsauudised üle vaadata.

Rebane karukaameras 23.04.2022

Rebane karukaameras 23.04.2022

Karukaamera stammkunded kährikud 24.04.2022

Karukaamera stammkunded kährikud 24.04.2022

Karu 27.04.2022. Kui veab, näeb teda vahel ka valgel ajal

Karu 27.04.2022. Kui veab, ilmub ta kaamera ette vahel ka valgel ajal 

2 comments
  1. Anonüümne said:

    Taimemaailm on lõputu, samuti uudishimu ja rõõm oma tööst. Lilled annavad sulle teada, mida nad vajavad ja on sulle tänulikud. Millalgi markad, et nad mõistavad sind, ja märkad et oled targemaks saanud. Ja midagi veel… Olen mitmel aastal külvanud aed-kullerkuppu. Sel aastal ometi tõusidki, külvatud eelmisel suvel juuli lõpul. Pikeerisin, sai palju potikesi. Ootan huviga nende edasist elu.Rohtlaliilia idanes ka ja kasvab. Astritest niipalju, et oma seeme tõusis nagu muru, poe seemnest tõusis kolm. Kõike ilusat Liivilt.

    Meeldib

  2. Aitäh ilusa ja huvitava kommentaari eest! Ma olen ikka väga vilets vastaja … reageerin nii hilja 🙂
    Kullerkupuigatsus valdab mind alati, kui oma aia taha sooserva satun – seal nad kunagi kasvasid. Pean vist ise ka hakkama neid seemnest külvama.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: